loading...
سمیر موبایل
پیام مدیر

باسلام وعرض خسته نباشیدخدمت بینندگان محترم وباتشکر ازدیدن شما هم اکنون میتوانید این وبلاگ رادر گوگل به اسم سمیرموبایل سرچ کنید -وبه مانظروانتقاد دهیدتا برای پیشرفت این وبسایت تلاش کنیم باتشکر مدیریت سمیرموبایل

 

آخرین ارسال های انجمن
samir بازدید : 396 یکشنبه 11 مرداد 1394 نظرات (0)

ایده دستیار صوتی برای موبایل از سال ۲۰۱۱ و با معرفی سیری در آیفون ۴اس تقریبا در زمان جابز بزرگ  همه‌گیر شد. پس از آن شرکت‌های کوچک اقدام به تولید دستیارهای صوتی مشابه کردند، اما بعد از مدتی شرکت گوگل با سرویس «گوگل ناو» و شرکت مایکروسافت با دستیار صوتی «کورتانا» وارد این میدان شدند. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم چرا سیری از رقبایش برتر است. بقیه این مطلب داغ در ادامه مطلب سایت سمیرموبایل کلیک کنید.

در سال ۲۰۱۱ یکی از امکانات عجیبی که آیفون ۴اس اپل عرضه کرد سیری نام داشت. سیری نام دستیار صوتی است که به سوالات کاربر پاسخ می‌دهد. این سوالات تنها شامل سوالات عادی و معمول نمی‌شود، بلکه سیری می‌تواند به سوالات غیرمعمول و جالب هم جواب بدهد و دقیقا همین مورد باعث جذاب‌تر شدن سیری می‌شود. اکنون که در سال ۲۰۱۵ هستیم، شرکت‌های گوگل و مایکروسافت دستیارهای صوتی دیگری عرضه کرده‌اند که هرکدام توانایی‌های خاص خود را دارند. این دستیارهای صوتی، که گوگل ناو و کورتانا نام دارند، کمی از سیری اپل سریع‌ترند، اما تنها سریع‌تر بودن می‌تواند باعث برتری یک دستیار صوتی شود یا خیر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

 

 

 

در دسترس بودن
 

در دسترس بودن دستیار صوتی اهمیت خاصی دارد. سیری اپل تنها روی گوشی‌های این شرکت در دسترس است. مایکروسافت کورتانا نیز فعلا روی گوشی‌های ویندوزفونی عرضه می‌شود، اما به‌زودی برای دیگر پلتفرم‌ها نیز عرضه خواهد شد. گوگل ناو اما روی تقریبا تمام گوشی‌های اندرویدی که از اندروید کیت کت یا بالاتر استفاده می‌کنند وجود دارد. علاوه بر گوشی‌های اندرویدی، این دستیار صوتی را می‌توان روی آیفون نیز نصب کرد، اما از عرضه آن برای تلفن‌های هوشمند ویندوزی خبری نیست.

در مورد گوگل ناو اما یک نکته مهم وجود دارد. متاسفانه، به هر دلیلی، فعلا ایران در لیست کشورهای تحریم‌شده از طرف گوگل قرار دارد و به همین علت گوگل ناو روی گوشی‌های اندرویدی داخل کشور در دسترس نیست و نمی‌توان از تمام امکانات آن استفاده کرد. البته با وجود تحریم بودن، همچنان می‌شود مثلا آب‌وهوا را پرسید، اما دیگر نمی‌توان از کارت‌های گوگل ناو استفاده کرد که یکی از برگ‌های برنده این دستیار صوتی است.

بنابراین در این بخش می‌توان سیری اپل و کورتانا را، حداقل برای ما ایرانیان، برنده دانست.

 

 

تعامل با کاربر
 

یکی از ویژگی‌های جذاب دستیار صوتی، که می‌تواند آن را بهتر از دیگران جلوه دهد، نحوه تعامل با کاربر است. سیری اپل از ابتدا که عرضه شد، سوال‌ها و جواب‌هایی عجیب در خود داشت که تا چند ماه پس از عرضه هم هنوز کاربران آنها را کشف می‌کردند. حتی وب‌سایت‌های مختلفی نیز برای این سوال‌ها و جواب‌های بامزه ساخته شده است. این نحوه تعامل با کاربر در سیری اپل بی‌نظیر است؛ البته در گوگل ناو هم چنین ویژگی‌ای وجود دارد، اما بی‌شک سیری را در این زمینه می‌توان پیروز میدان دانست.

مثلا شما می‌توانید به سیری بگویید که خسته‌اید. او در جواب به شما می‌گوید آیفون را زمین بگذارید و کمی دراز بکشید. شما هم می‌توانید در جواب به او بگویید که ۲۰ دقیقه دیگر بیدارتان کند! گویی که در حال صحبت با دوستتان هستید، نه یک دستیار صوتی.

 

 

حتی می‌توانید از سیری بپرسید: «چطور به نظر می‌رسم؟» و او هم در جواب، با کمی چاپلوسی، به شما می‌گوید: «با قضاوت از روی صدایت، باید بگویم که جذاب به نظر می‌رسی!»

 

 

در واقع این نوع نحوه تعامل با کاربر است که سیری را از گوگل ناو و کورتانا متمایز می‌کند. البته هردو این دستیارهای صوتی نیز چنین ویژگی‌هایی دارند، اما نباید از آنها به‌خوبی سیری انتظار پاسخ داشته باشیم. علاوه بر این، گوگل ناو و کورتانا تمرکزشان را به یافتن پاسخ‌های شما از سرویس‌های جستجوی گوگل و بینگ معطوف کرده‌اند و احتمالا به همین دلیل بیش از اینکه تعامل با کاربر را یاد گرفته باشند، پاسخ‌های سریع را آموخته‌اند.

 

سرعت
 

از ابتدای این نوشته چند بار به این موضوع اشاره شد که گوگل ناو و کورتانا سریع‌تر از سیری اپل‌اند. این سریع‌تر بودن دقیقا به چه معناست؟ گوگل ناو و کورتانا در بسیاری از موارد جمله‌ای را که کاربر می‌گوید سریع‌تر تشخیص می‌دهند و برای پاسخ دادن به آن عمل می‌کنند. ضمنا این دو دستیار صوتی معمولا در موتورهای جستجو دنبال جواب‌ها می‌گردند و جواب‌های یافته‌شده را در همان قالب موتور جستجو ارائه می‌کنند، درنتیجه می‌توانند سریع‌تر از سیری نیز پاسخ بگویند.

در طرف دیگر سیری سعی می‌کند خودش پاسخ‌ها را آماده کند و در همان اپلیکیشن به کاربر ارائه دهد، اما دو دستیار صوتی دیگر تنها تصویری از نتیجه جستجوی آن سوال در گوگل یا بینگ نشان می‌دهند.

اگرچه سرعت دستیارهای صوتی مایکروسافت و گوگل بیشتر است، ما ترجیح می‌دهیم جواب‌ها را به‌شکلی زیباتر و البته دقیق‌تر دریافت کنیم. البته در iOS 9 سیری سریع‌تر از گذشته شده و به سوالات نیز بسیار سریع‌تر پاسخ می‌گوید و اگر بخواهیم سه ماه دیگر دوباره نگاهی به این دستیارهای صوتی بیندازیم، سیری در زمینه سرعت از رقبایش عقب نخواهد بود.

 

گستردگی
 

کورتانا و گوگل ناو برخی اطلاعات را از کاربر می‌گیرند و وقتی اپلیکیشن‌شان را باز می‌کنید، این اطلاعات را در قالب کارت یا جملاتی به شما نشان می‌دهند. برای مثال، به آنها نام تیم موردعلاقه‌تان را می‌گویید و سپس هربار که گوگل ناو یا کورتانا را باز کنید، نتیجه آخرین بازی تیم محبوبتان را خواهید دید.

سیری چنین قابلیتی ندارد، اما در عوض گستردگی بیشتری در پاسخ دادن به سوالات شما دارد؛ مثلا اگر درباره یک بازیکن فوتبال از سیری سوال کنید، آخرین اطلاعات راجع به آن بازیکن و همچنین تیمی را که در آن فعالیت می‌کند به شما نشان می‌دهد. اما گوگل ناو و کورتانا نمی‌توانند این کار را به‌خوبی انجام دهند.

در واقع گوگل ناو و کورتانا ممکن است به‌واسطه امکانات ظاهری‌شان هوشمندتر به نظر برسند، اما گستردگی سوال‌ها و جواب‌های سیری در این دستیارهای صوتی یافت نمی‌شود. همچنین شما می‌توانید از سیری بخواهید برایتان ایمیل بفرستد و این دستیار صوتی به‌خوبی این کار را انجام می‌دهد، اما کورتانا یا گوگل ناو از عهده چنین کاری برنمی‌آیند که این نکته نیز بار دیگر برتری سیری را نسبت به این دو رقیب نشان می‌دهد.

 

جمع‌بندی
 

سیری آغازکننده این مسیر بود و، این‌طور که به نظر می‌رسد، فعلا نیز در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و از بعضی جهات بهتر از رقبای خودش است. از نکات منفی سیری می‌توان به محدود بودن آن به آیفون و همچنین پشتیبانی نکردنش از زبان فارسی اشاره کرد. شاید بگویید انتظار زیادی است که از یک دستیار صوتی بخواهیم زبان فارسی را متوجه شود، اما بد نیست بدانید که گوگل ناو تقریبا از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید از او بپرسید: «هوا چطوره؟» و گوگل ناو به شما پاسخ دهد.

اما با در نظر گرفتن محدودیت‌های گوگل ناو در ایران، به‌واسطه تحریم، نمی‌توان این گزینه را برترین گزینه موجود دانست. همچنین کورتانا نیز فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد و راه زیادی تا کامل شدنش باقی مانده است؛ بنابراین انتخاب سیری به‌عنوان بهترین دستیار صوتی حال حاضر انتخاب دور از ذهنی نیست.

نظر شما درباره این دستیارهای صوتی چیست؟ از کدام‌یک استفاده کرده‌اید یا ترجیح می‌دهید استفاده کنید؟

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
موبایل قیمت موبایل.بازی ودانلود برنامه انواع موبایل اندروید برای شما
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  کدام مطلب را بیشتر دوست دارید؟
  از وب سمیرموبایل خوشتون اومد؟  بازی وبرنامه برای کدام سیستم رابیشتردوست دارید


  کدام مطالب رابرای شماعزیزان بیشتربگذاریم وشمابیشتردوست دارید  آمار سایت
 • کل مطالب : 2934
 • کل نظرات : 228
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 72
 • آی پی امروز : 83
 • آی پی دیروز : 183
 • بازدید امروز : 191
 • باردید دیروز : 629
 • گوگل امروز : 22
 • گوگل دیروز : 24
 • بازدید هفته : 820
 • بازدید ماه : 2,731
 • بازدید سال : 89,382
 • بازدید کلی : 3,735,770
 • کدهای اختصاصی
  آمار